Change the language to englishEnglishChange the language to english
diszhal.info logo
Aquaristikshop
Nannostomus beckfordi - Díszes törpeszájú halAngolul / English
Nannostomus beckfordi - Díszes törpeszájú halNannostomus beckfordi - Díszes törpeszájú halNannostomus beckfordi - Díszes törpeszájú halNannostomus beckfordi - Díszes törpeszájú halNannostomus beckfordi - Díszes törpeszájú halNannostomus beckfordi - Díszes törpeszájú halNannostomus beckfordi - Díszes törpeszájú halNannostomus beckfordi - Díszes törpeszájú halNannostomus beckfordi - Díszes törpeszájú halNannostomus beckfordi - Díszes törpeszájú hal
  • Tudományos név: Nannostomus beckfordi
  • Szinonímák: Nannostomus anomalus (Steindachner, 1876), Nannostomus simplex (Eigenmann, 1909), Nannostomus aripirangensis (Meinken, 1931), Nannostomus beckfordi surinami (Hoedeman, 1954)
  • Magyar név: Díszes törpeszájú hal
  • Csoport: Pontylazacok
  • Származás: Dél-Amerika; Guyana, Suriname, Francia Guyana, Brazília, Venezuela
  • Testhossz: 3-6 cm
  • Természetes élőhely: Az őserdők lassú folyású, kisebb folyóiban, és mocsaraiban élnek, ahol sűrű a vízinövényzet és az aljzatot többnyire levélszemét borítja.
  • Viselkedés: Békés csapathal, hasonló méretű halakkal nyugodtan tartható társas akváriumban is. Jó választás lehet törpesügérek mellé, mert ők a víz felső részében úsznak, és nem zavarják a sügéreket. A hímek néha harcolnak a területért, de nem bántják egymást, célszerű minél nagyobb csapatban tartani őket, így az esetleges agresszió megoszlik.
  • Táplálkozás: Mindenevő; A természetben apró gerincteleneket és zooplanktont esznek, akváriumban szívesen fogyasztanak minden apró élő, és fagyasztott eleséget.
  • Szaporítás: Elég könnyű
  • Medence: Minimum 60 literes
  • Halnépesség: 80 literre 8-10 hal
  • Dekoráció: Célszerű növényekkel sűrűn beültetett akváriumban tartani, sötét színű aljzattal. A vízfelszínen úszó növények, és uszadékfa vagy gyökerek, ahová a halak elbújhatnak, elősegítik a természetes viselkedésüket és kevésbé lesznek ijedősök.
  • Hőmérséklet: 21-27 °C
  • pH: 5.0-8.0
  • Keménység: 1.0-18.0 NK°
  • Várható életkor: 4-8 év
Leírás: Testük hengeres, karcsú, torpedószerű. Szájuktól a farokúszóig a testközépen egy vastag sötét és egy vékonyabb arany csík fut végig, testük a hátrészen barnásszürke, míg a hasi részen ezüstös-fehér színű. A legtöbb pontylazaccal ellentétben hátukon nem található zsírúszó. A hímek hasúszójának a végén fehér, vagy világoskék folt található, valamint a farok alatti úszó töve vörös színű, sőt egyes példányoknál ez a vörös folt átterjed a hasi rész alsó felére is. A farok tövénél szintén vörös foltok találhatóak. Színezetük nagyban függ a származási helyüktől:
  • Nannostomus beckfordi surinami: Suriname-ban gyűjtötték be, Berg en Dal közelében.
  • Nannostomus anomalus: az Amazonas középső részén gyűjtötték be Santarém közelében. A testük felső része barnás, alsó része sárgás színű, és a középső sötét csík nem éri el a farokúszót. A középső sötét sávot pedig ezüstös csíkok szegélyezik alulról és fölülről.
  • Nannostomus simplex: Guyanaból származik, a háti része sötétszürke. Egy világos csík fut a szájtól a farokúszó felső részéig, és egy sötét sáv húzódik a szájon keresztül a farokúszó alsó részéig. A hasúszón található folton kívül a hasi rész egyszínű.
  • Nannostomus aripirangensis: Arapiranga szigetéről származik, Belém közeléből, Barazíliából. Ez a leggyakrabban beszerezhető, fent leírt színváltozat.

A kifejlett hímek színesebbek, különösen íváskor, a nőstények hasi része pedig teltebb. A hímek farok alatti úszójának hátsó része íves szélű, míg a nőstényeké egyenes.

Sok pontylazachoz hasonlóan szabadon ikráznak, a szülők pedig nem gondoskodnak az ikrákról és a kikelő kishalakról sem. Tenyésztés előtt a felnőtt halakat etessük bőségesen élő és fagyasztott eleségekkel, hogy jó kondícióba hozzuk őket. Szaporításukkal célszerű egy kisebb, külön akváriumban próbálkozni, amelybe helyezzünk néhány csomó jávai mohát, ahová a halak az ikrákat elszórhatják. Másik megoldás, hogy ikrarácsot használunk a medence alján, amelyen az ikrák áthullanak, de a szülők nem képesek elérni azokat. A víz legyen lágy (1-10 NK°), és enyhén savas, vagy semleges kémhatású (pH: 6-7), 27-28 °C hőmérsékletű. Kisebb csapatban, és párban is próbálkozhatunk a szaporításukkal, és ha megfelelőek a körülmények, az este kihelyezett halak általában a következő nap reggelén, vagy harmadnap megkezdik az ívást. Egyszerre 1-5 db ikrát szórnak a finom szálú növények levelei közé, az ikrák száma elérheti a 200-at is. A felnőtt halak ikrafalók, ezért ikrázás után távolítsuk el őket az akváriumból. Az átlátszó ikrák 24-36 óra múlva kelnek ki, és a lárvák további 5-6 nap múlva úsznak el. Nagyon apró eleségekkel, vagy folyékony ivadéktáppal etethetjük őket az első napokban, majd ha már elég nagyok, adhatunk nekik frissen kelt sóféreglárvát.

Felhasznált források:
https://www.fishbase.de/summary/Nannostomus-beckfordi
http://www.seriouslyfish.com/species/nannostomus-beckfordi
https://fish.mongabay.com/species/Nannostomus_beckfordi.html
http://tropicalfishandaquariums.com/tetras/beckfords-pencilfish-nannostomus-beckfordi.asp
http://www.tropical-fish-keeping.com/golden-pencilfish-nannostomus-beckfordi.html
Hasonló vízparamétereket igénylő fajok