Change the language to englishEnglishChange the language to english
diszhal.info logo
Aquaristikshop
Devario malabaricus - Malabári dánióAngolul / English
Devario malabaricus - Malabári dánióDevario malabaricus - Malabári dánióDevario malabaricus - Malabári dánióDevario malabaricus - Malabári dánió
  • Tudományos név: Devario malabaricus
  • Szinonímák: Perilampus malabaricus (Jerdon, 1849), Danio malabaricus (Jerdon, 1849), Puntius malabaricus (Jerdon, 1849), Perilampus canarensis (Jerdon, 1849), Perilampus mysoricus (Jerdon, 1849), Perilampus aurolineatus (Day, 1865), Paradanio aurolineatus (Day, 1865), Eustira ceylonensis (Günther, 1868), Perilampus ceylonensis (Günther, 1868)
  • Magyar név: Malabári dánió
  • Csoport: Pontyfélék
  • Származás: Ázsia; India nyugati partvidéke, Srí Lanka
  • Testhossz: 8-10 cm, de a természetben elérheti a 10-12 cm-t is.
  • Természetes élőhely: Kisebb tiszta vizű folyók és hegyi patakok. Ezekben a vizekben a talaj kisebb-nagyobb kövekből és sziklákból áll, és a part mentén a növényzet a víz fölé nyúlik. A vízmozgás, a vízmennyiség és a víz zavarossága évszakonként eltérő lehet.
  • Viselkedés: Békés rajokban élő halfaj. Ha nagyobb csapatot tartunk (legalább 8-10 egyed), akkor sokkal kevésbé lesznek ijedősök. A többi halat kergetheti, de nem bántja azokat, hiszen számára ez csak játék, ezért tanácsos hasonló méretű és viselkedésű halakkal tartani.
  • Táplálkozás: Mindenevő, a természetben szinte kizárólag rovarokat, és azok lárváit eszik, viszont akváriumban szívesen fogyasztják a különböző élő és száraz eleségeket is.
  • Szaporítás: Elég könnyű
  • Medence: Minimum 150 literes
  • Halnépesség: 200 literre 6-8 hal
  • Dekoráció: Akváriumukba talajnak tegyünk folyami homokot, amelyre szórjunk kisebb-nagyobb köveket. Használhatunk uszadékfát, vagy gyökereket további dekorációnak, amelyre olyan vízinövényeket is erősíthetünk, amelyek bírják az erősebb áramlást. A rendszeres heti vízcserék elengedhetetlenek, mert szeretik a nagyon tiszta, bomlástermékektől mentes vizet. Akváriumukat fedni kell, mert jó ugrók.
  • Hőmérséklet: 18-25 °C
  • pH: 6.0-8.0
  • Keménység: 2.0-15.0 NK°
  • Várható életkor: 5-6 év
Leírás: A Malabári dánió teste hosszúkás, karcsú, szája végénél egy-egy bajuszszál található. Alapszíne szürkés-sárga, oldalán kékeszöld sáv található, amelyet sárgás-zöldes minta tarkít. Jellemzően két vízszintes sárga csík húzódik az oldalukon, amelyek a kopoltyúfedő mögül indulnak és a farok tövéig tartanak, és az alsó csík gyakran pontozott vonalkét indul. Az úszók zöldes színezetűek. Nagyon szívós kis halak, szinte minden akváriumi körülményhez hozzászoknak. Gyors mozgású csapathal, ezért - és mérete miatt is - nagy medencébe rakjuk őket, hogy a mozgásteret biztosítsuk számukra. Akváriumuk alapterülete legalább 120x45 cm legyen. Több más Devario-fajra (pl.: Devario devario, Devario aequipinnatus) is nagyon hasonlít, könnyű velük összetéveszteni. Sajnos egyre gyakrabban fordul elő, hogy a Malabári dániót a Devario aequipinnatus-szal ívatják össze, így gyakran a kereskedelemben hibrid példányok is előfordulnak, ezzel nehezítve pontos beazonosítását.

A nemek megkülönböztetése nem nehéz: a hímek karcsúbbak, kisebbek és sokkal színesebbek, mint a nőstények.

Természetes élőhelyén a sekély vízben, általában a part menti növényzet és belógó gyökerek között ikráznak, többnyire nagyobb esőzések után. Hasonlóan sok más kistestű pontyféléhez, az ikráik lerakása után semmilyen szülői gondoskodást nem mutatnak. Egy növényekkel sűrűn beültetett akváriumban, ahol megfelelő számban vannak jelen hímek és nőstények is, akár még néhány ivadék is megjelenhet bármilyen emberi beavatkozás nélkül, de ha nagyobb mennyiségű kishalat szeretnénk felnevelni, akkor külön szaporító akváriumra lesz szükségünk. Tenyésztéséhez egy kisebb alapterületű (60x30 cm), de hosszú akváriumot használjunk, mert a hímek igen hevesen hajtják nőstényeiket ikrázás közben. Az világítás ne legyen túl erős, és az akváriumot béleljünk ki néhány csomó finom szálú vízinövénnyel (pl. Jávai moha), ahová a halak elszórhatják az ikráikat. Másik megoldás, hogy ikrarácsot helyezünk az akvárium aljára, amin keresztül az ikrák még áthullanak, de a szülők nem tudják elérni azokat. A víz legyen enyhén savas, vagy normál kémhatású (pH 6,5-7), és 24-25 °C-os. A jól táplált felnőtt halak általában 24 órán belül megkezdik az ívást, és a nőstény szemmel láthatólag is vékonyabb lesz ikrázás után. Az világos narancssárga színű ikrák száma elérheti a 200-at is. Nagyjából 2 nap múlva ki is vehetjük a halakat az akváriumból. Az ikrák 24-36 óra múlva kikelnek, ami hőmérséklet függő, majd a lárvák további néhány nap múlva elúsznak. Etetésükhöz apró élő eleséget, vagy ivadéktápot használhatunk.

Felhasznált források:
https://www.fishbase.se/summary/4760
https://www.seriouslyfish.com/species/devario-malabaricus
https://www.aquainfo.org/article/devario-malabaricus
Hasonló vízparamétereket igénylő fajok