Change the language to englishEnglishChange the language to english
diszhal.info logo
Aquaristikshop
Heros severus - Szemfoltos tarkasügér Angolul / English
Heros severus - Szemfoltos tarkasügér Heros severus - Szemfoltos tarkasügér Heros severus - Szemfoltos tarkasügér Heros severus - Szemfoltos tarkasügér Heros severus - Szemfoltos tarkasügér
  • Tudományos név: Heros severus
  • Szinonímák: Cichlasoma severum (Heckel, 1840), Szemfoltos bölcsőszájú hal
  • Magyar név: Szemfoltos tarkasügér
  • Csoport: Sügérek
  • Származás: Dél-Amerika, Kolumbia, Venezuela: az Orinoco medencéje; Brazília, az Amazonas medencéje, és a Rio Negro medencéje.
  • Testhossz: 15-20 cm
  • Természetes élőhely: Tipikusan a feketevízű folyók lakója, ahol a víz nagyon savas, és nagyon lágy.
  • Viselkedés: Területvédő, de viszonylag nyugodt viselkedésű sügér. Más nagyobb testű, nem agresszív halakkal jól együtt tartható, viszont a kisebb halakat megeheti.
  • Táplálkozás: Mindenevő, a természetben növényeket, algát, rovarokat fogyaszt, míg akváriumban a száraz tápoktól kezdve a fagyasztott és élő eleségekig szinte mindent elfogyaszt. Alkalmanként zöldborsót, vagy cukkínit is adhatunk nekik.
  • Szaporítás: Elég könnyű
  • Medence: Minimum 250 literes
  • Halnépesség: 350 literre 1 pár
  • Dekoráció: Kövekből, gyökerekből búvóhely, növényekkel dúsan teleültetett akvárium. Tegyünk bele néhány lapos követ, amelyek ikrázóhelyként szolgálnak a halak számára. Aljzatnak használjunk apró kavicsot, vagy homokot.
  • Hőmérséklet: 23-29 °C
  • pH: 5.0-6.5
  • Keménység: 4.0-15.0 NK°
  • Várható életkor: 10-10 év
Leírás: Az igazi Heros severus ritkán beszerezhető az akvarisztikában, legtöbbször rokona a sokkal elterjedtebb Heros efasciatus kapható helyette. Ugyan a fajt már 1840-ben leírták tudományosan, mégis tévesen azt gondolták, hogy szájköltő sügérről van szó. Az 1840-ben begyűjtött minták alapján a leírásukban az szerepelt, hogy van egy hetedik, részben látható sáv az oldalukon, de ezt végül a begyűjtés rendellenessége miatt elvetették. 2015-ben végül újra felfedezték az igazi Heros severus-t, aminek az oldalán megtalálható volt az árulkodó hetedik sáv, és addig a Heros sp.'Curare' néven volt azonosítva. A szájköltő Heros-t, amelyről azt gondolták, hogy severus, pedig Heros liberifer (Staeck & Schindler, 2015) néven írták le. A formája és egyszerűbb tartása miatt népi diszkosznak is nevezik. A szemfoltos tarkasügér teste ovális, oldalról lapított, szeme nagy és vörös színű, szája kicsi. A test színezete függ a származási helyétől. A leggyakrabban a fej és a hát zöldes színű, az oldalán arany-barna színű, a hasi részen pedig vöröses színű. A fej alsó részén, a kopoltyúfedőkön, és a test elülső részén barnás, vagy vöröses pöttyök találhatóak. Nyolc, illetve egyes források szerint hét (mert a test közepén található két csíkot 5a és 5p néven nevezik) függőleges, sötét csík fut végig a testén, amik néha alig láthatóak, és ahogy öregszenek, úgy fakulnak el, de legjobban a növendék halakon látszanak. A farok tövén nem található különálló folt, hanem csak egy vastag csík. A farok alatti úszótól induló csík nem teljes, többnyire csak a test közepéig fut fel. Létezik egy mesterségesen kitenyésztett arany színváltozata is, ahol a testről hiányoznak a fekete csíkok, és az egész testük és a szemük is aranysárga színű. Elég szívós hal, sőt egy idő után barátságossá válik, akár a gazdája a kezéből is etetheti.

A hímek farok alatti-, és hátúszója hegyes végű. A nőstények fején, és kopoltyúfedőjén kevés mintázat van, vagy egyáltalán nem található meg a kék mintázat, valamint kisebbek is a hímeknél.

Ha szaporítani is szeretnénk őket, célszerű egy kisebb csapatot venni belőlük, és megvárni, hogy kiváljon egy pár közülük. Íváshoz használjunk savas vizet, csökkentsük a víz keménységét 2-6 NK°-ra és emeljük meg a hőmérsékletet 27-30 °C-ra, mert így növelhetjük az ikrák kelési arányát. A hím az udvarlás, és ívás során besötétedik, színezete felerősödik. A nőstény az ikrákat általában lapos tereptárgyakra rakja, amit a pár az udvarlás során gondosan megtisztít. Párválasztó sügér, az ikrák és az ivadékok gondozásában mindkét fél részt vesz. Az ikrák száma többnyire 200 körül alakul, de akár 1000 fölötti is lehet, ami nagyban függ a nőstény méretétől is. Az ivadékok 2-4 nap múlva kelnek ki és további 3-4 nap múlva úsznak el. Általában a nőstény vigyáz a kishalakra, amíg a hím a territóriumot védi. Etessük őket apró élő eleségekkel, vagy porrá zúzott száraztápokkal. A szülők nagyjából 6 hétig gondoskodnak a kishalakról.

Felhasznált források:
https://www.fishbase.de/summary/3617
https://en.wikipedia.org/wiki/Banded_cichlid
http://animal-world.com/encyclo/fresh/cichlid/GoldenSeverum.php
https://www.researchgate.net/publication/307974258_Description_of_a_new_Heros_species_Teleostei_Cichlidae_from_the_Rio_Orinoco_drainage_and_notes_on_Heros_severus_Heckel_1840
Hasonló vízparamétereket igénylő fajok