Change the language to englishEnglishChange the language to english
diszhal.info logo
Aquaristikshop
Halraj (SHOAL) – Frissítés egy újonnan elindított fajmegőrzési társulásról

Egy új globális kezdeményezés, a Halraj (Shoal) segítségül hívja az akvaristákat, a cégeket, és a fajmegőrzési szervezeteket, hogy működjenek együtt az édesvízi halfajok megmentésében.

A világ egy édesvízi fajokat érintő katasztrófával áll szemben. Az édesvízi halfajok több mint egyharmadát fenyegeti a kihalás veszélye egy WWF tanulmány szerint, amiben leírják, hogy 1970-óta az édesvízi fajok egyedszáma 83 százalékkal csökkent. A Halraj projekt szerint a megoldás kulcsát az akvaristák és az üzleti oldal együttműködése jelentheti. Ennek a projeknek a célja, hogy megmentse a Föld leginkább veszélyeztetett halait, és más édesvízi fajokat.

A megelőző munkálatok még 2018-ban kezdődtek, de a projekt hivatalosan 2019. március 1-én indult el Londonban (Egyesült Királyság), fajmegőrzési szervezetek, horgász társaságok, akváriumok és akvarisztikai cégek, valamint olyan szervezetek, mint az Ornamental Fishing International (OFI), és az Ornamental Aquatics Trade Association (OATA) által.

Jeremy Wade, biológus és ismert sporthorgász az Animal Planet kedvelt sorozatának, az Édesvízi szörnyeknek (River Monsters) a sztárja volt a rendezvény különleges vendége. Wade elmondta a többi vendégnek, hogy boldogan támogatta ezt a kezdeményezést, mert ezek az édesvízi élőhelyek egy sor olyan élőlénynek adnak otthont, amelyek számára nagyon fontosak, mások viszont nem is vesznek róluk tudomást. Talán ezáltal a felszólalás által mások is felébrednek, és tudatosul bennük, hogy ugyanúgy fontos ezeknek az édesvízi élőhelyeknek a megmentése, mint a tigrisek, óriáspandák, orángutánok, vagy más állatok védelme.

A projekt célja, hogy összehozza azokat az embereket, akik már amúgy is érdeklődnek a halak iránt, vagy azért mert akvaristák, vagy azért mert olyan cégekben dolgoznak, amelyek az akvaristákat szolgálják ki. Dominic Whitmee az OATA vezére jóváhagyta és elindította ezt a projektet, amely egy kihagyhatatlan kezdeményezés, hogy biztosítsa a hosszútávú fajmegőrzést és a fenntartható édesvízi halgazdálkodást, amely oly sok vállalkozás és ember megélhetésének az alapja világszerte.

A Shoal projekt első fajmegőrzési feladatai között szerepel az Indonéziához tartozó Celebesz szigetén található számos tó élővilágának a megmentése, amelyek az őshonos halaikról és a népszerű Caridina garnélákról híresek, valamint egy másik egyedülálló projekt támogatása, amely a Parosphromenus nembe tartozó fajok megmentését tűzte ki célul (parosphromenus-project.org). A Shoal projekt két másik létfontosságú projekthez is támogatást kér, amelyek célja, hogy megmentse Madagaszkár kritikusan veszélyeztetett őshonos halait a londoni, és chesteri állatkertek segítségével.

Andy Patel, aki egy Egyesült Királyságban élő akvarista, és a Shoal projekt szakértője úgy nyilatkozott, hogy "mint lelkes akvarista, és fajmegőrzést támogató egyén, gyorsan magába szippantott a Shoal projekt. A legfontosabb dolog az együttműködő megközelítés volt számomra, bevonjuk mindazokat az embereket, akiket érdekelnek a halak és azok az élőhelyek, ahol ezek a halak élnek. Az akvarisztikai hobbi fenntarthatósága a vadon fogott halak, és a halfarmokon felnevelt halak fenntarthatóságától függ. A tudósokkal, fajmegőrzőkkel, cégekkel és legfőképpen a helyi emberekkel való együttműködés biztosíthatja a legnagyobb esélyt a cél eléréséhez."

A Shoal projekt azt üzeni az akvaristáknak és sporthorgászoknak – valamint rajtuk keresztül azoknak a cégeknek, akik kiszolgálják ezt a két hobbit -, hogy támogassák az olyan projektet világszerte, amelyek célja, hogy megmentsék a legveszélyeztetettebb édesvízi halfajokat. A shoalconservation.org oldalon Te is ötleteket találhatsz, hogy hogyan segítheted a Shoal projektet, és más édesvízi fajok megmaradását.

Természetes élőhely

Felhasznált források:
Amazonas Magazine 2019.05-06