Change the language to englishEnglishChange the language to english
diszhal.info logo
Aquaristikshop
Hogyan rögzítsük a vízinövényeket a dekorációra

Néhány növény a vízben lévő gyökereken, köveken, vagy faágakon él a természetben is, és sokkal természetesebb valamint látványosabb, amikor az akváriumban is így tartjuk őket. A mohákat tipikusan a faágakra telepítik, így kiemelve őket egy növényes akváriumban. Más növényeket is, mint például a különböző Anubias fajok, a Bucephalandra, vagy a Lándzsás vízipáfrányok (Microsorum pteropus), kemény felületekre szoktak rögzíteni. Ezen növények mindegyike úgynevezett rizómából, vagy gyökértörzsből fejlődik ki, és ennek segítségével kapaszkodik meg a keményebb felületeken. Egyiket sem szabad közvetlenül a talajba ültetni, mert ez a gyökértörzs elrothad, és elhal.

Mohák

A ragasztás talán az egyik legegyszerűbb megoldás, hogy pontosan és gyorsan dekoráljuk az akváriumban. A legtöbb mohafajt könnyen oda lehet ragasztani a kívánt helyre a gyorsan ható „szuper ragasztóval”. Ezek a vízálló ragasztóanyagok nem mérgezők a halak és gerinctelenek számára sem, és még víz alatt is használhatók. Legtöbbször korallok ragasztására használják a tengeri akvarisztikában. Ez egy jó megoldás lehet, hogy kövekre, vagy gyökerekre rögzítsünk például mohacsomókat. A zselé állagú ragasztókkal a legkönnyebb dolgozni.

A felületet először tisztítsuk meg, majd a koncepciótól függően a ragasztóanyagot csepegtessük a felületre, és dörzsöljük bele, vagy a teljes hosszában kenjük le. Ezután a mohákat óvatosan, csomókra szedve rányomhatjuk a ragasztós tereptárgyra. Hogy elkerüljük, hogy a fehér ragasztóanyag később látható legyen a növény alatt, csak keveset használjunk, vagy másik lehetőség, hogy rétegesen ragasszuk fel a mohát. Nagyszerű hatást tudunk így elérni. Arra is figyeljünk azért, hogy a moha megfelelő mennyiségű fényt is kapjon az akváriumban.

Egy rövid idő múlva a moha elkezd szétterjedni a felületen. Ha túlságosan elburjánzik, akkor ollóval lenyírhatjuk, vagy kitépkedhetjük, és az úszó mohadarabokat egy hálóval összeszedhetjük a vízből. Azután ezeket újra összeszedve egy másik tereptárgyat is dekorálhatunk velük.

Létezik egy másik megoldás, hogy mohákat rögzítsünk jellemzően gyökerekhez, vagy keskenyebb faágakhoz. Ehhez hosszabb szálú növények kellenek, a túl apró darabok nem megfelelőek. Egyszerűen tegyük a mohát az előre bevizezett fára, és tekerjük körbe damillal, vagy sötét cérnával. Ahogy növekszik a növény, szépen eltakarja a rögzítést.

Másik lehetőség a mohákat kövekhez vagy cseréphez rögzíteni, hogy rugalmas gézzel, vagy tüll szövettel rögzítjük oda. Ehhez tegyük lazán a felületre a mohát, és takarjuk be a szövettel, úgy hogy az egész követ betakarjuk. Kötözzük oda az aljánál egy cérnával. A mohákat szintén begyömöszölhetjük kövek közötti repedésekbe, ahol hamarosan maguktól rátapadnak a felületre, és elkezdenek nőni.

Rizóma, vagy gyökértörzs rögzítés

A lándzsás vízipáfrányt (Microsorum pteropus), a Bucephalandra-t, és az Anubias fajokat damillal, vagy pamut cérnával hozzá lehet erősíteni egy-egy tereptárgyhoz. Talán a damilt könnyebb használni, de ahhoz kell egy kis csomózási tudás, mert úgy kell megkötni, hogy nehogy lejöjjön, és az elszabadult hurkokba a halak beakadjanak. Amikor ilyen módszert használunk, akkor figyeljünk rá, hogy a gyökértörzset ne túl szorosan kötözzük oda, mert máskülönben megsérülhetnek.

A ragasztás itt is lehetséges, különösen a kisebb növényeknél. Az ilyen gyökértörzzsel rendelkező növényeket könnyen beilleszthetjük résekbe, esetleg egy kisebb csepp szuperragasztó segítségével is rögzíthetjük. Ha nem szeretnénk ragasztót, vagy cérnát használni nagyobb kövek esetében, hogy ne rontsuk el az akvárium tervezett kinézetét, akkor rögzíthetjük a növényeket kisebb kövekhez, vagy faágakhoz, így jobban beleillenek a designba. Ebben az esetben a növényeket később könnyebben átmozgathatjuk, ha máshogy szeretnénk elrendezni az akváriumban őket.

Az ilyen növények nagy többsége a rizóma osztással szaporítható. A lándzsás vízipáfrány esetén a leveleiből is növekednek kisebb növénykék, amelyekkel tovább szaporíthatjuk. Az Anubias és Bucephalandra esetében, hasonlóan az indákhoz, újabb gyökértörzsek nőnek ki, amelyeken levelek és gyökerek is növekednek. Ezeket az új hajtásokat leválaszthatjuk az anyanövényről egy éles késsel, és máshová helyezhetjük. Fontos, hogy ne rongáljuk meg a növényt, ne törjük, hanem éles késsel, ollóval, vagy pengével vágjuk őket.

Hogyan rögzítsük a vízinövényeket a dekorációhot?

Felhasznált források:
Amazonas magazine 2020.03-04