Change the language to englishEnglishChange the language to english
diszhal.info logo
Aquaristikshop
A Világ elfeledett halai

A Világ édesvízi halai elkeseredett küzdelmet folytatnak a túlélésért, de az akvarisztikai hobbi segíteni tud.

Február végén a Shoal, a WWF és másik 15 szervezet kiadott egy fontos beszámolót, amelyben kiemelték, a világ édesvízi halfajaira leselkedő kritikus veszélyek és kihívások mértékét. Ez a jelentés, amit „A Világ elfeledett halai” néven közöltek, nagyon részletesen elemezte az édesvízi halak elképesztő változatosságát, hogyan biztosítják a világon több millió ember megélhetését, és hogyan segítik a több milliárd dolláros iparágakat – ami alatt az akvarisztikát és a horgászatot értjük - , miközben számos fajt valóságosan fenyeget a teljes kipusztulás réme.

Mike Baltzer, az édesvízi fajok megőrzését zászlójára tűző Shoal projekt ügyvezető igazgatója azt mondja, hogy „Ez a jelentés számos édesvízi fajmegőrzési szervezet számára jelent felhívást a cselekvésre. Megmutatja az édesvízi halfajok szépségét és sokszínűségét, amely túl sokaknak, és túl régóta elkerüli a figyelmét. Szintén cselekvésre szólítja a döntéshozókat, hogy mélyebb ismereteket szerezzenek az édesvízi halak világában, és megismerjék a sürgető problémáit ennek az édesvízi krízisnek.”

Többoldalú médianyomás is volt ezen szervezetek részéről, de senki sem sejtette, hogy ennek ilyen elképesztő eredménye lesz. A WWF adatai szerint több mint 400 publikáció született 45 országban, amelyek segítségével legalább két milliárd embert értek el! Ez egyértelműen felkeltette a média figyelmét. De mi szerepelt a jelentésben, ami ennyire megragadta az emberek figyelmét?

Az ügy nagysága

Mikor gondolkodtál komolyan utoljára az édesvízi halak természetvédelmi státuszáról? Azt feltételezem, hogy az akvarisztikai újságok, mint pl. a Practical Fishkeeping olvasói szenvedélyes rajongói a halaknak, és ezért sokkal jobban elkötelezettek a halak természetvédelmével kapcsolatban, mint egy átlagos ember. De mi van, ha nem is tudsz sok mindent arról, hogy a halak milyen problémákkal állnak szemben? Hogy várhatnánk el ezt sok más átlagembertől?

Az igazság az, hogy a legtöbb ember nem is tud az édesvizek kihívásairól. A folyók, tavak és egyéb vizek halai nem kapnak annyi figyelmet, mint pl. az emlősök, vagy a halak színes rokonai a tengeri korallzátonyokról.

Az édesvizek nem olyan átlátszók, mint a tengervíz, az ebben élő, figyelemreméltó halak sokkal rejtettebb életet élnek, kevésbé elbűvölőek. Talán sokkolja az embereket, de az édesvizek csak a Föld 1%-át borítják, mégis több faj él édesvízben, mint a tengerekben és óceánokban összesen, és tekintettel az IUCN vörös listájára ezek közül 3-ból 1 kihalással fenyegetett.

Háromból egy! Hagyjuk ez ülepedni kicsit. A 18075 ismert édesvízi halfajból nagyjából 6000 esetében fennáll a veszély, hogy örökre eltűnik, többnyire az emberi tevékenységnek köszönhetően. Ezek között sok akvarisztikában is közkedvelt hal szerepel, pl. betták, ikrázó fogaspontyok, pontyfélék, stb.

A csökkenés okai

A fenti jelentés 9 kulcsokot emel ki:

  • élőhely rombolás
  • természetellenes vízfolyás
  • akadályok, mint pl. gátak, duzzasztók
  • szennyezés
  • vízkivonás
  • túlhalászás
  • illegális állatkereskedelem
  • invazív fajok
  • klímaváltozás

Mike Baltzer hozzáteszi: „A tizedik ok a nemtörődömség. A halakat gyakran lenézik, és csak élelemforrásként, vagy szórakozásként (horgászat) tekintenek rájuk. Minden egyes fenti pont képes önmagában is tönkretenni populációkat, de sok fajnak akár több ilyen okkal is szembe kell néznie egyszerre, ezért könnyű megérteni, hogy miért is néznek szembe az édesvízi fajok ilyen méretű kihívásokkal. Az édesvizek egy biodiverzitási krízis szélén állnak.”

Ezeken túl a folyókra, tavakra és más édesvizekre évszázadokon át úgy tekintettek, mint egyfajta szemétlerakóra, egy kényelmes szállítási útvonalra, egy helyre, amit kizsákmányolhatunk, de sohasem tekintették ezeket egy kényes, finoman kiegyensúlyozott élőhelynek, amelyet megéri megmenteni.

A gátak és vízierőművek is rombolják a halak életterét.
A gátak és vízierőművek is rombolják a halak életterét.

Az akvarisztika szerepe

Szerencsére nincs minden elveszve. Valójában több okunk is van, hogy pozitívak legyünk, és az akvarisztikai hobbi egy fontos szövetséges lehet a halfajok kihalásának megállításában, és a halak populációinak talpra állításában.

Talán nem okoz túl nagy meglepetést az olvasók számára, hogy a díszhalak világszinten a legkedveltebb házikedvenceknek számítanak, legalábbis a számok tükrében. Az amerikai állattartókat tömörítő szervezet felmérése alapján az Egyesült Államokban nagyjából 142 millió édesvízi halat tartanak házikedvencként, összehasonlításképp macskákból 88,3 milliót, kutyákból pedig 74,8 milliót tartanak. Az akvarisztikai díszhalak piacával és kereskedésével foglalkozó szervezet becslése szerint az Egyesült Királyságban 4 millió háztartásban tartanak halakat – ami a teljes népesség 14%-a – és ezek hobbival kapcsolatos összesített kiadásai elérhetik a 400-500 millió fontot évente. Globálisan éves szinten 5300 faj érintett a kereskedelemben, 125 országban, amelyek összértéke 15 és 30 milliárd dollár között mozog.

Sok akvarista tenyészt otthon olyan halfajokat, amelyek veszélyeztetettek a természetben, megnövelve így a faj egyedszámát. Például az Ameca splendens (Lepkepontyocska), egy akváriumban tartott faj, amely az IUCN vörös listáján Kritikusan veszélyeztetett besorolással szerepel, de az akvaristák sikeresen tenyésztik. Vagy a Sahyadria denisonii (Vörösorrú torpedómárna) mindenütt megtalálható az akvarisztikában, ennek ellenére a vadonban veszélyeztetett státuszú besorolása van. Ha az ilyen ad hoc jellegű tenyésztéseket jól tudnánk koordinálni, és az akvaristák a szaktudásukat és tapasztalataikat adják, hogy segítsék a tudósok munkáját, képzeljük csak el, hogy mi mindent lehetne elérni!

Ezzel a közös összefogással a fajok szaporítása nagy hatással lenne a természetben élő populációkra, ha visszaengedik őket a természetes élőhelyükön. A természetvédők sokat tanulhatnak az akvaristáktól, mert a hobbiban tevékenykedők között sokan vannak, akik szakértői a halak szaporodási szokásainak. A két tábor összefogása hatalmas lökést adhat a halfajok túlélésének.

Mike Baltzer megjegyzi: „Az az igazság, hogy a halak részben azért halnak ki, mert mi emberek nemtörődömök vagyunk. De az igazi otthona a halak, és élőhelyük iránti szeretetnek az akvaristáknál található. Az akvarista hobbi hatalmas potenciált rejt, ha elkötelezett az együttműködésben a Shoal projekttel, rengeteg halfajt és édesvízi élőhelyet képes megmenteni a pusztulástól.

A pénzügyi támogatás egy másik lehetőség, ahol a hobbi segíthet a fajok megmentésében. Ha csak egy apró százalékát, amit a hobbi éves szinten generál, visszaforgatnánk a természetvédelembe, akkor a természetvédő szervezetek képesek lennének felgyorsítani azokat a létfontosságú folyamatokat, amelyek a veszélyeztetett fajok populációit visszahoznák a kihalás széléről.

Mi mást lehet még tenni?

Térjünk vissza a Világ elfeledett halai jelentéshez, amiben egy hat pontból álló vészhelyzeti visszaállási tervet is kidolgoztak, ami megmutatja, hogy milyen lépésekre van szükség a szabályozás szintjén, hogy a halaknak esélyt adjunk a küzdelemre a természetes élőhelyükön:

  • Engedjük, hogy a folyók a természetes módon tudjanak folyni
  • Csökkentsük a szennyezéseket
  • Védjük meg a kritikus ártéri élőhelyeket
  • Fejezzük be a túlhalászatot és a fenntarthatatlan homokbányászatot
  • korlátozzuk az invazív fajokat
  • biztosítsuk és állítsuk vissza a vizek kapcsolatát

Ahogy fent már szó volt róla, a tengeri és szárazföldi élőhelymegmentéshez felhasznált anyagi forrásoknak csak egy kis töredékére lenne szükség az édesvízi élőhelyek megmentéséhez. Ezen változtatni kell! A Shoal projektben gyakran előjön, hogy az édesvíznél is szükséges lenne egy „Jacques Cousteau pillanat”, amikor is az átlagembereket levisszük a víz alá, és megmutatjuk számukra ezt a csodálatos világot, ami a vízfelszín alatt található.

Mint ahogy azt az akvaristák is tudják, rengeteg szépség él a víz alatt, elképesztő viselkedési formákkal, és meglepő alkalmazkodási képességekkel. Ha az emberek a saját szemükkel látnák az édesvíz elképesztő csodáit, biztosan sokkal jobban törődnének az ott élő állatokkal is.

Az aranymosás óriási károkat okoz a folyóknak.
Az aranymosás óriási károkat okoz a folyóknak.

A kameratechnológiában történt óriási ugrásnak köszönhetően a fotósok és filmkészítők kezei nincsenek már úgy megkötve, ha folyókban, tavakban vagy ártereken kell filmezni. A tehetséges természetbúvárok egyre jobban képesek minket levinni a víz alatti élőhelyekre, hogy szemtől szembe lássuk ezt a figyelemre méltó élővilágot. Ez egy fontos lépés a mélyebb megismerés és törődés felé.

„Látjuk az édesvízi halak iránti figyelem élénkülését. Ez abból is látszik, hogy a Shoal projekt támogatottsága is növekszik, és sok új kezdeményezés kezdődött el az édesvizek kapcsán, hála ennek az új tanulmánynak.” meséi Mike.

A Világ elfeledett halai jelentés egy fontos lépés azon az úton, hogy a természetvédelem is kiemelten foglalkozzon az édesvizekkel. Azon keresztül, hogy ünnepeljük az édesvízi élet sokszínűségét, tovább bátorítja az embereket, hogy jobban törődjenek ezzel a problémával, és a döntéshozókat, szervezeteket is arra sarkalják, hogy tegyenek valamit a védelmük érdekében.

A cselekvési kényszer sosem volt aktuálisabb, mint most. Ahogy a jelentés is fogalmaz: „Néhány éven belül számos halfaj eltűnik örökre, ha nem tesztünk semmit.”

A shoalconservation.org oldalon olvasható a teljes jelentés, ahol többet is megtudhatunk arról, hogyan tudnak az akvaristák személyesen is segíteni, és hogy segítsenek ebben a harcban az édesvízi élőhelyek katasztrofális pusztulása kapcsán.

2020-ban a Világon 80 halfaj pusztult ki teljesen, vagy pusztult ki a természetben, íme néhány közülük:

  • Psephurus gladius, Kína
  • Chitala lopis, Indonézia
  • Albumus akili, Törökország
  • Anabarilius macrolepis, Kína
  • Barbodes amarus, Fülöp szigetek
  • Barbodes baoulan, Fülöp szigetek
  • Barbodes clemensi, Fülöp szigetek
  • Barbodes disa, Fülöp szigetek
  • Barbodes flavifuscus, Fülöp szigetek
  • Barbodes herrei, Fülöp szigetek
  • Barbodes katolo, Fülöp szigetek
  • Barbodes lanaoensis, Fülöp szigetek
  • Barbodes manalak, Fülöp szigetek
  • Barbodes pachycheilus, Fülöp szigetek
  • Barbodes palaemophagus, Fülöp szigetek
  • Barbodes palata, Fülöp szigetek
  • Barbodes resimus, Fülöp szigetek
  • Barbodes tras, Fülöp szigetek
  • Notropis amecae, Mexikó
  • Oncorhynchus kawamurae, Japán
  • Allotoca goslinei, Mexikó
  • Barbodes truncatulus, Fülöp szigetek
  • Barbus microbarbis, Rwanda
  • Chasmistes muriei, USA
  • Chondrostoma scodrense, Montenegro
  • Cyprinus yilongensis, Kína
  • Evarra eigenmanni, Mexikó
  • Evarra bustamantei, Mexikó
  • Gila crassicauda, USA
  • Labeo worthingtoni, Malawi, Mozambique, Zambia
  • Lepidomeda altivelis, USA
  • Mirogrex hulensis, Izrael
  • Moxostoma lacerum, USA
  • Notropis aulidion, Mexikó
  • Notropis orca, Mexikó, USA
  • Notropis saladonis, Mexikó
  • Pogonichthys ciscoides, USA
  • Pseudophoxinus handlirschi, Törökország
  • Cyprinodon alvarezi, Mexikó
  • Cyprinodon longidorsalis, Mexikó
  • Cyprinodon veronicae, Mexikó
  • Skiffia francesae, Mexikó
  • Xiphophorus couchianus, Mexikó
  • Xiphophorus meyeri, Mexikó
  • Rhinichthys deaconi, USA
  • Romanogobio antipain, Románia, Ukrajna
  • Schizothorax saltans, Kazahsztán
  • Stypodon signifier, Mexikó
  • Telestes ukliva, Horvátország
  • Noturus trautmani, USA
  • Platytropius siamensis, Thaiföld
  • Coregonus alpenae, Canada, USA
  • Coregonus bezoule, Franciaország
  • Coregonus fera, Svájc
  • Coregonus gutturosus, Ausztria, Németország, Svájc
  • Coregonus hiemalis, Svájc
  • Coregonus johannae, Canada, USA
  • Coregonus nigripinnis, Canada, USA
  • Coregonus oxyrinchus, Belgium, Franciaország, Németország, Hollandia, UK
  • Prototroctes oxyrhynchus, Új Zéland
  • Salmo pallaryi, Marokkó
  • Salvelinus agassizii, USA
  • Salvelinus neocomensis, Svájc
  • Salvelinus profundus, Ausztria, Németország, Svájc
  • Ptychochromis onilahy, Madagaszkár
  • Tristramella intermedia, Izrael
  • Tristramella magdelainae, Szíria
  • Tristramella sacra, Izrael
  • Atherinella callida, Mexikó
  • Cyprinodon arcuatus, USA
  • Cyprinodon ceciliae, Mexikó
  • Cyprinodon inmemoriam, Mexikó
  • Empetrichthys merriami, USA
  • Fundulus albolineatus, USA
  • Gambusia amistadensis, USA
  • Gambusia georgei, USA
  • Megupsilon aporus, Mexikó
  • Pantanodon madagascariensis, Madagaszkár
  • Etheostoma sellare, USA
  • Gasterosteus crenobiontus, Románia
  • Cottus echinatus, USA
Felhasznált források:
Practical Fishkeeping 2021.06.