Change the language to englishEnglishChange the language to english
diszhal.info logo
Aquaristikshop
A Covid-19 hatása a díszhalkereskedelemre

A Covid-19 csak egy távoli fenyegetésnek tűnt még 2020 januárjában szinte az egész nyugati világnak. Bár amikor Kínában megkezdték az első szigorú lezárásokat, amelyeket más halakat exportáló országok, mint Szingapúr és Vietnám is hamarosan követtek, a díszhalak nagykereskedésével foglalkozók is jobban elkezdtek odafigyelni a problémára.

Szétszakadás

A China Air és a Cathay Pacific a két legfőbb légitársaság, amelyek felelősek az Észak-Amerikába szánt halak exportjáért olyan helyekről, mint Shenzhen és Hong Kong. Ezek a cégek szintén fontos áruszállítási láncszemek Thaiföld, Indonézia, Vietnám és már távolkeleti országok exportjában. Ahogy a lezárási hullám gyorsan végig söpört Kínán kívül is, a légi szállítási útvonalak, amelyekre az importőrök már évek óta támaszkodtak egyszerűen eltűntek, vagy egyszerűen csak törölték őket. Március elejére a legtöbb nagy mennyiségben akváriumi halakat szállító cég megérezte ezt a zavart.

Ez a hatás aztán gyorsan tovaterjedt más exportáló országokra is. Például Sri Lanka, amely a világ legnagyobb tengeri, és halfarmokon nevelt édesvízi halexportőre, képtelen volt az exportra, mert világszerte nem volt légiközlekedés. Később márciusban a dél-amerikai országok, követve az USA és Európa légi lezárásait, szintén megállították a bejövő és kimenő légiforgalmat. Egyes országok, mint Kolumbia és Thaiföld még az országon belüli kereskedelmet is korlátozták, ezzel is szétszakítva az egyes régiók közötti halak szállítását.

Járulékos hatások

Mike Tuccinardi szerint, aki maga is nagykereskedő, az élő halak importja rengeteg logisztikai tudást, rendkívüli rugalmasságot, és alkalmazkodási képességet igényel. A március utáni hónapokban hatalmas káosz alakult ki, mert a halak iránti igények az egekig nőttek, hiszen az akvaristák otthonukba voltak zárva, és nagyon kevés dolgot tudtak csinálni. Bármilyen import, amit le lehetett szervezni, hatalmas erőfeszítést kívánt az exportőrök részéről, akik az állatállományukat akarták mozgatni, és közben a haltenyésztőiket és begyűjtőiket is ki kellett fizetniük, illetve az importőrök részéről is, mert folyamatosan készen kellett állniuk, amint bármilyen lehetőség jelentkezett.

Steve Lundblad, aki a portlandi The Wet Spot cég tulajdonosa szerint a Covid-19 megmutatta annak a fontosságát, hogy a kapcsolati tőke mennyire fontos abban, hogy kezelni tudjuk a szűk keresztmetszeteket a beszerzés során. A rendszeres beszállítókhoz történő hozzáférés lecsökkent, mivel nem voltak repülőjáratok, így a másodlagos források ismerete nagyon fontossá vált.

A halak korlátozott elérhetőségét nem csak a szállítások akadozása okozta, hanem az is, hogy a halak befogása is minimálisra csökkent a vadonban. Sok fontos halbegyűjtő és exportáló országot keményen érintett a coronavírus. Az országok logisztikájában keletkezett fennakadások sok begyűjtőt kényszerítettek arra, hogy felfüggessze a halak befogását, mert nem volt felvásárló, aki átvegye tőlük a halakat.

Leginkább a kereskedelmi repülőjáratok szállítják az élő halak nagy részét külföldre, és országon belül. Mivel ezeket a járatokat gyakorlatilag világszerte leállították a fuvarköltségek jelentősen megnövekedtek, hiszen nagymértékben csökkent az áruszállítási hely a repülőjáratokon. Mivel a COVID előtti repülőjáratok töredéke üzemelt csak, és világszerte nagyon megemelkedett más rakományok iránti igény, így a csomagszállítás díjai is megtöbbszöröződtek, és a szállítmányozók a legmagasabb árat kínálók csomagjait szállították inkább - meséli Tuccinardi. Több szállítmányom is volt Indonéziából és Thaifölről, ahol előre kellett regisztrálni a szállításra úgy, hogy nem tudhattuk mikor érkezik meg a csomag, és hogy az eredeti ár kétszeresét, háromszorosát, vagy ötszörösét kell-e majd fizetni a szállításért. És még az is előfordult, hogy a járatot egyszerűen törölték az utolsó pillanatban, hatalmas terhet róva így az exportőrre, akinek ki kellett csomagolni a halakat, amelyeket éppen feladtak a repülőtéren.

Kris Cline, a Carolina Aquatics tulajdonosa jelezte, hogy amikor a kereskedelmi repülőjáratokat leállították márciusban, Ő és még néhány nagykereskedő társa összefogtak, hogy képesek legyenek tengeri élőlényeket beszerezni. Aggódtak amiatt, hogy a saját nagykereskedésüknek, és az erre épülő kiskereskedelmi kapcsolatoknak is be kell zárniuk, így nagy rizikót vállaltak. Sikerült találniuk olyan charter repülő járatokat, amelyek árut is szállítottak, de ezek árai a Covid előtti árak háromszorosát is meghaladták. Miután megbeszélték a lehetőségeiket, a csoport úgy döntött, hogy bevállalja az extra költségeket, mert így legalább lesznek eladó élő állataik, míg másoknak nem lesz lehetőségük erre. Sosem voltam még ilyen elfoglalt – mondta Cline – le kellett mondanunk az új vásárlókat, mert nem bírtuk kiszolgálni a meglévőket sem.

Mint nagykereskedő Cline nagyon aggódott a kliensei miatt, sok vásárlónknak mi vagyunk a fő beszállítója – mondta – sokan virtuálisan éheztek, mert nem tudták beszerezni amire szükségük volt. Az ellátólánc részeként felelősnek érezte magát a nagykereskedésére épülő kiskereskedelmi vevői hálózatért és az ott dolgozó emberekért.

Kereskedelmi hatások

A COVID-19 hatása a díszhalkereskedelemre

Az akvarista kiskereskedések nagy ugrást láttak az eladásokban, mert az emberek jobban tudtak fókuszálni az otthoni hobbijaikra. Azok az amerikai kiskereskedők, akik webshopokban árulták a halaikat, részleges előnyt tudtak szerezni a globális összeomlás közben, mert ők többnyire az országon belüli nagykereskedésekből vásárolták halaikat, vagy olyan kisebb importőröktől, akik ügyesebben tudtak halakat szállítani. Másfelől a nagy kereskedelmi láncok sokkal jobban függtek a nagyméretű nemzetközi forrásoktól. Az ilyen üzletláncok csak annyit vettek észre, hogy egyik pillanatról a másikra szinte teljesen ellehetetlenült a halakhoz való hozzáférés, mivel a nagy exportáló cégek teljesen leálltak. A kiskereskedők viszont a szűkös készlet és a nagy kereslet miatt, illetve a nagykereskedések növekvő árai miatt kénytelenek voltak szintén árat emelni.

Első a biztonság

A kiskereskedések és nagykereskedések problémái mellett azt is észre lehetett venni, hogy a kezdetekkor zavar volt a biztonsági szabályok betartása miatt is, és sok bolt inkább bezárt teljesen, nehogy probléma legyen. Sok helyen helyi rendeletekkel kötelezték az ilyen boltokat, hogy bezárjanak, máshol nyitva maradhattak, mert alapvető üzleteknek tekintették őket. Azok a boltok, amelyek nyitva maradhattak, azoknak is változtatniuk kellett a vevők kiszolgálásán. A vevők számának limitálása, bolton kívüli árusítás, telefonos rendelésfelvétel, nyitvatartási idők módosítása, a biztonsági előírásoknak való megfelelés mind extra költséget jelentett, viszont ez mind része volt az új szabályoknak.

Az üzletvezetőknek is sok kihívást jelentett a megváltozott helyzet, mert sok esetben az alkalmazottak is féltek bemenni dolgozni, inkább otthon maradtak, mások inkább felmondtak. Ez oda vezetett, hogy kevés volt a képzett munkaerő a megnövekedett mennyiségű munkára.

Például egyes kereskedésekben lezárták a boltot az utcáról bejövő vásárlók elől, ami természetesen bevételkiesést eredményezett, mert a vevők látni szerették volna a halakat, mielőtt megveszik őket. De a boltvezetők és a munkatársak így is ki voltak téve a veszélynek, mert nem lehetett tudni, hogy mennyi emberrel állnak kapcsolatban. Így az üzletben csak az ott dolgozók és azok családtagjai tartózkodhattak. Például a kiszállító sofőrök egymástól, és a többi dolgozótól is elkülönítve voltak.

A jó hírek

Mindenki, akit ebben az interjúban megszólaltattunk egyetért abban, hogy az akvarista hobbi viszonylag jól működik a meglévő akadályok ellenére is. A kiskereskedők és nagykereskedők is egyetértenek abban, hogy ahol a boltok nyitva maradhattak, ott a díszhalak iránti kereslet nagyon megugrott 2020-ban. A boltok jelzései alapján az emberek komplett akváriumokat vásárolnak, mert nem akarnak otthon unatkozni. Nincsenek sportrendezvények, nem tudnak elmenni otthonról, sokan mindig is akartak akváriumot, és most a szabad idejük is megvan rá.

Kétségtelen, hogy az akvaristáknak most volt idejük kiterjeszteni az érdeklődési körüket, és sok új akvarista is megjelent, vagy sokan újrakezdték ezt a hobbit, amelyet régen szerettek.

Felhasznált források:
Amazonas Magazine 2020.11-12.