Change the language to englishEnglishChange the language to english
diszhal.info logo
Aquaristikshop
Földimogyoró bogár lárva – a legkönnyebben tartható, és leginkább tápláló élő eleség?

A saját élő haleleségünk felnevelése egy kicsit ijesztően hangozhat, de az alacsony ráfordítás, és magas hozam elve itt is létezik. Ismerd meg, hogyan lehet a földimogyoró bogár lárva a halaid legtáplálóbb eleségforrása.

Az élő eleség nehézkes házi előállítása sok akvaristát megakadályoz abban, hogy olyan halakat tartsanak, amelyeknek élő eleségre van szüksége az akváriumban is. Ettől függetlenül sok élő eleség elérhető manapság az akvaristák számára, amelyekhez viszont bizonyos utánajárás is szükségeltetik. Egy olyan akvaristaként, aki szereti az idejét hatásosan eltölteni, olyan élő eleséget próbáltam találni, amelyet nem kell naponta gondozni, viszont jó tápértékkel rendelkezik.

Tápérték

Egy barátom mutatta meg először a földimogyoró bogár (Ulomoides dermestoides) lárvát, mint haleleséget. Ennek a lárvának rendkívül jó a tápérték profilja, talán a leggazdagabb tápértékkel rendelkezik a jelenleg ismert élő eleségek közül, amely az akvarisztikában elérhetők. Egy átlagos földimogyoró bogár lárva összetétele: 55% tiszta fehérje, 18% zsír, 3% salakanyag és 24% cukor (szénhidrát).

Továbbá az aminosav tartalom a földimogyoró bogár lárva esetén 47,4g/100g, vagy 47,4%. Az aminosav minden élőlény esetén az alapvető építőelemnek felel meg. Hogy megértsük az aminosav tartalom (AAC) lenyűgöző értékét a földimogyoró bogár lárva esetében, összehasonlíthatjuk ezt az átlagos AAC értéket a gabonafehérje értékével, amit az emberek is fogyasztanak a magasabb fehérjebevitel miatt. Meglepő módon az AAC érték a gabonafehérje esetén 43%, ami alacsonyabb, mint a földimogyoró bogár lárva értéke.

Ezen kívül, ez egy fantasztikus eleség minden olyan hal számára, amely képes a méreténél fogva megenni a lárvát. Sikeresen etettem ilyen lárvával Altum vitorlást (Pterophyllum altum), Brunei szépsége bettát (Betta macrostoma), és a Tanganyika tavi vadászsügért (Altolamprologus compressiceps) is. De a gazdag tápértékprofil miatt, csak ritkábban érdemes ilyen eleséggel etetni halainkat. Ez pont olyan, mintha steaket ennénk reggelire, ebédre és vacsorára is, ami nem egy kiegyensúlyozott étrend, így halaink számára sem lenne egy okos ötlet.

Olyan időszakokban érdemes ilyen táplálékot adni a halainknak, amikor kell egy kis extra számukra. Például a Betta macrostoma esetén szaporodás előtt érdemes etetni, mert a hím, amikor ikrákat tart a szájában, akkor 10-15 napig nem fog enni. Véleményem szerint ez az eleség megadja nekik azt a szénhidrát töltetet, és az extra fehérjét, amire az ikrák keltetésénél szükségük van. Hasonló eset, amikor a hím Betta macrostoma kiengedi az ivadékokat a szájából 15-20 nap után, és elég gyengének tűnik. Ilyenkor is érdemes táplálékdús ételekkel etetni a hosszú éhezés után.

A földimogyoró bogár lárva tenyésztése

A bogár és lárvájának tartása viszonylag egyszerű, más élő eleségekhez, mint például a grindál féreghez képest. Hadd szemléltessem, milyen könnyű tartani és leszüretelni ezeket a lárvákat.

Ez kell hozzá:

A földimogyoró bogár lárvája

  • - Egy műanyag edény, zárható fedővel, vagy valamilyen hálós fedéllel
  • - Müzli, gabonapehely, vagy zabpehely
  • - Sótlan, pörkölt, vagy nyers földimogyoró a héjában
  • - Vízforrás, ami lehet akár nyers krumpliszeletek, vagy nyers káposzta, almacsutka, esetleg banánhéj
  • - Egy adag indító bogárkultúra
  • Ahhoz, hogy elindítsuk a tenyészetünket:

  • - Fúrjunk lyukakat a műanyag doboz fedelébe (1,5mm átmérő), vagy használjunk hálós fedőt
  • - Tegyünk a dobozba 2,5 cm vastagon száraz gabonapelyhet, vagy zabpelyhet
  • - Következő rétegben adjuk hozzá a sótlan mogyorót, nagyjából 1 cm vastagon
  • - Most már hozzáadhatjuk az indító bogárkultúrát, helyezzük ezt a mogyoró tetejére
  • - Helyezzünk még a dobozba a vízforrás miatt, az általunk választott zöldség, vagy gyümölcsből is néhány darabot. Ebből fognak a bogarak és a lárvák vizet nyerni
  • - Zárjuk le a dobozt, és tegyük félre. A szobahőmérséklet megfelelő számukra.
  • A lárva állapot

    A földimogyoró bogár életciklusának négy állapota van: pete, lárva, báb és kifejlett bogár. Egy petének nagyjából 2 hétre van szüksége a kikeléshez, hogy lárva legyen. A lárvaállapot alatt az állat hétszer vedlik, minden alkalommal nagyobbra nő, ezután bebábozódik. A petéből kikelő lárva nagyon apró, csak néhány milliméter hosszú, így kiváló eleség lehet kisebb testű halak számára. A lárva begyűjtése ebben a méretben nehézkes, még szitával is nehezen rostálható.

    A földimogyoró bogár kizárólag a lárva állapotban etethető a halakkal. Ez az állapot nagyjából 6-8 hétig tart, ami függ a környezeti hőmérséklettől, és a tápláléktól. Ebben a szakaszban a legmagasabb a tápértékük. Mivel lárva korukban sokat esznek, így többnyire a mogyoró belsejében tartózkodnak ilyenkor, és azt fogyasztják. A legjobb módszer a begyűjtésükre, ha olyan mogyorót keresünk, ami tele van lárvákkal. Amint találtunk ilyet, könnyen kirázhatjuk belőle a lárvákat egy műanyag dobozba. A legjobban egy csipesz segítségével lehet a mogyorók között válogatni. Egy ilyen mogyoró többféle méretű lárvát is tartalmaz. A nagyobb lárvák pedig beássák magukat a tárolódoboz aljába, hogy bebábozódjanak. Ha nem találunk lárvákkal teli mogyorót, akkor túrjuk fel a talajt, és egy csipesszel gyűjtsük össze őket.

    Bábból kifejlett bogár

    A bábállapot kezdetén a bogár elkezdi kifejleszteni a védekezőrendszerét. Elég kemény selyemgubójuk van. Megfigyelésem szerint a sügérfélék nem nagyon foglalkoznak, hogy lárva, vagy bábállapotban eszik meg a bogarat, mert ami befér a szájukon, azt meg is eszik. Tudjuk, hogy amikor elkezdődik a bebábozódás, a bogár már nem vesz magához több táplálékot. Ebben az állapotban feléli azokat az energiákat, amiket lárva állapotban gyűjtött, hogy befejezze a metamorfózisát kifejlett bogárrá. Nem ismerem a báb tápértékének pontos adatait, de feltételezem, hogy alacsonyabb, mint a lárváé, vagy a kifejlett bogáré. Ebből adódik, hogy nem érdemes ilyen állapotban a halaknak adni.

    A báb nagyjából egy hét alatt alakul át kifejlett bogárrá. A bogarak nagyon sokáig képesek élni, akár 2 évig is. Az életük folyamán folyamatosan raknak petéket. A földimogyoró bogarak nemét külső jegyek alapján is meg lehet állapítani, de ezt szabad szemmel szinte lehetetlen megtenni. A tudósok mikroszkóp segítségével tanulmányozták a bogarak felépítését, és megállapították, hogy az alapvető különbség a nemek között a sensilla (érzékelő receptorok) méretében és alakjában, illetve a hátsó lábakban és a testhosszban van.

    Személyes tapasztalatok

    Azt tapasztaltam, hogy nagyon könnyen elkerülik az ember figyelmét a lárvák, és a kifejlett bogarak gyorsan ellepik a tenyészetünket, ha nem gyűjtjük be időben a lárvákat. Ha belegondolunk ez nem egy rossz dolog, mert ez is azt mutatja, hogy milyen könnyen tarthatók ezek a bogarak.

    Képesek túlélni, ha rendelkezésre áll földimogyoró és víz. Amikor a vízforrásról beszélünk, egyes tenyésztők az almacsutkát részesítik előnyben, de nekem az a tapasztalatom, hogy az gyorsan begombásodik. Két napon belül elkezd penészedni és gombásodni. A krumpli viszont nem hajlamos erre. Sokszor elfelejtek betenni friss krumpliszeleteket, és mégsem látok semmi különbséget a populációban. Ez persze azért is lehet, mert a mogyoróbél tartalmaz vizet is. Arra is figyelnünk kell viszont, hogy ezek a bogarak mezőgazdasági kártevők. Amikor a külvilágban élnek, természetesen nem férnek hozzá krumplihoz, hogy vízhez jussanak, így képesek kizárólag a mogyorón túlélni.

    A kezdő kultúra folyamatosan 50-60 lárvát biztosított 3-4 naponta. Ha úgy érzed, hogy ennél többre van szükséged, akkor célszerű több tenyészetet is fenntartani. Én 5 hónap elteltével éreztem úgy, hogy kell egy másikat is indítanom, ugyan is öt hónap után látszott, hogy a gabonapehely réteg átalakult bogárürülékké, ami ilyen porszerű törmelék. Ez pusztán annyit jelent, hogy a bogarak és a lárvák elfogyasztották a rendelkezésre álló gabonapelyhet. Ekkor újra kell tölteni a műanyag dobozt, és célszerű egy új dobozban elindítani egy másik kolóniát is úgy, hogy átteszünk néhány bogarat, lárvát és bábot az új helyre. így mindkét kolónia sok-sok lárvát termel. Ha meg kívánjuk szüntetni a tenyészetet, akkor célszerű az egész dobozt 24 órára a fagyasztóba helyezni, hogy elpusztítsuk a petéket és a lárvákat.

    A földimogyoró bogár lárva begyűjtése

    Ezek a kártevők szintén könnyen szállíthatók. Amikor megosztunk másokkal ilyen tenyészetet, akkor meg kell bizonyosodni, hogy mindenféle állapotú bogár van a csomagban: lárva, báb és kifejlett bogár is. Ezzel könnyebben beindítható egy új tenyészet, és gyorsabban begyűjthetjük a lárvákat. Szállításkor célszerű egy papír tojástartót is behelyezni a dobozba, amin a kifejlett bogarak jobban meg tudnak telepedni.

    Emberi fogyasztás

    Mialatt kutatásokat végeztem a bogarakon, az is nyilvánvalóvá vált, hogy sok keleti országban az emberek bizonyos betegségek (rák, asztma, alsó háti fájdalom, vagy Alzheimer kór) ellen is esznek ilyen bogarakat. A korai 2000-es években, amikor a bevándorlók behurcolták ezeket a bogarakat a dél-amerikai országokba, mint Brazília és Argentína, sok kutató próbálta kideríteni, hogy van-e valóságalapja ezeknek a gyógyító hiedelmeknek.

    A bogarakban valóban vannak olyan kémiai vegyületek, amelyek képesek elpusztítani a jó és rossz sejteket egyaránt. Továbbá vannak olyan kémiai vegyületek is bennük, amelyek nyugtató hatásúak is lehetnek. Viszont testük tartalmaz mérgező benzokinon összetevőket is, amelyeket a védekezésüknél használnak. Ezek a kémiai anyagok okozhatnak problémát, ha lenyeljük őket. Ezért sem tanácsos megenni ezeket a bogarakat, de a lárvájukkal érdemes etetni halainkat.

    Felhasznált források:
    Amazonas Magazine 2021.01-02.