Change the language to englishEnglishChange the language to english
diszhal.info logo
Aquaristikshop
Pygocentrus nattereri - Vöröshasú pirájaAngolul / English
Pygocentrus nattereri - Vöröshasú pirájaPygocentrus nattereri - Vöröshasú pirájaPygocentrus nattereri - Vöröshasú pirájaPygocentrus nattereri - Vöröshasú pirájaPygocentrus nattereri - Vöröshasú pirája
  • Tudományos név: Pygocentrus nattereri
  • Szinonímák: Rooseveltiella nattereri (Kner, 1858), Pygocentrus altus (Gill, 1870), Serrasalmo ternetzi (Steindachner, 1908), Pygocentrus ternetzi (Steindachner, 1908), Serrasalmus ternetzi (Steindachner, 1908), Vörös pirája, Roosevelt-lazac
  • Magyar név: Vöröshasú pirája
  • Csoport: Pontylazacok
  • Származás: Dél-Amerika; Brazília, Ecuador, Peru, Bolívia, Guyana, Venezuela, Paraguay, Uruguay, Argentína; Az Amazonas medence
  • Testhossz: 25-35 cm
  • Természetes élőhely: Nagyobb folyókban, patakokban, tavakban, és a vízzel elárasztott területeken is megtalálható.
  • Viselkedés: Egy veszélyes csapathal, habár a kifejlett példányok jellemzően nem támadják meg a sokkal kisebb halakat. Külön számukra berendezett medencében tartsuk őket.
  • Táplálkozás: Ragadozók; a természetben halakat, vízi gerincteleneket, rovarokat és még gyümölcsöt is esznek, de elfogyasztják a beteg állatokat és dögöket is. Akváriumban adhatunk nekik földigilisztát, kagylóhúst, rákokat, vagy halhúst.
  • Szaporítás: Nehéz
  • Medence: Minimum 600 literes
  • Halnépesség: 900 literre 5-6 hal
  • Dekoráció: Aljzatnak használjunk homokot, dekoráljuk a medencéjüket ágakkal, gyökerekkel, és vízinövényekkel, de legyen elegendő szabad tér az úszáshoz is. A világítás ne legyen túl erős. Fontos a rendszeres, heti 30-50%-os vízcsere, mert sokat esznek, és sokat is ürítenek.
  • Hőmérséklet: 24-28 °C
  • pH: 5.5-7.5
  • Keménység: 2.0-12.0 NK°
  • Várható életkor: 10-12 év
Leírás: A Vörös pirája testmagassága körülbelül a fele a testhosszúságának. A hímek testszíne ezüstös-arany, míg a nőstényeké inkább sárgás. A hátuk kékes-szürkés színű, míg a hasi rész és a torok is narancssárga, vagy vörös. A mellúszó, a hasúszó, és a farok alatti úszó is élénkvörös színű, míg a farokúszó és a hátúszó szürke, vagy fekete. A fiatal halak színezete ezüstös, testüket sötétebb foltok borítják. Színezetük függ a származási helyüktől és a koruktól is. A kopoltyúfedő mögött lehetnek sötét szabálytalan foltok is. Mindkét állkapcsán éles, háromszög alakú hegyes fogakból álló fogsor található, amellyel könnyen széttép mindenféle zsákmányt. A természetben előfordul, hogy megtámadnak beteg, vagy már döglött állatokat, de élő és egészséges állatokra, amelyek bemerészkednek a vízbe, csak nagyon ritkán támadnak, legtöbbször akkor, ha kisebb tavakban csapdába esnek és összezsúfolódnak, jellemzően a száraz évszakban. Óvatosan kell velük bánni, mert ijedősök és megharaphatják azt, aki belenyúl az akváriumukba. Tartásuk nem kezdőknek való, mert még egy nagy akváriumban is könnyen agresszívvé válhatnak. Testük tömege elérheti a 3,5 kg-ot is!

A nőstények alapvetően nagyobbra nőnek, és testük sokkal ívesebb, mint a hímeknek.

A természetben évente akár kétszer is szaporodnak, először az esős évszak kezdetén, amikor megemelkedik a vízszint, másodszor, a száraz évszakban, novemberben és decemberben, amikor alacsony a vízszint viszont hírtelen átmenetileg megemelkedik. Legtöbb esetben az elárasztott területek part menti, növényekkel sűrűn benőtt részein szaporodnak. Akváriumban is viszonylag könnyen szaporodnak, ivarérettségüket nagyjából egy éves korukra érik el, amikor 10-15 cm nagyságúak. Szaporításuk megfelelően nagy akváriumban lehetséges. Célszerű 5-6 egyedet venni belőlük, és megvárni, amíg párba állnak. Az ivást serkenthetjük, ha vízcserénél hidegebb vizet töltünk az akváriumba. A hímek szaporodáskor területvédővé válnak. Az ikrázó pár kiválik a csapatból és egy gödröt ásnak a talajba az ikráknak. A gödör nagyjából 4-5 cm mély, és 15 cm átmérőjű. A nászuk alatt a halak színezete sötétebbé is válik. A hím erősen védi az ikrázóhelyet, a nőstény csak kb. 24 órán keresztül védi a fészket, aztán a hím őt is elüldözi. Egy hatalmas akváriumban előfordulhat, hogy egyszerre több pár is ikrázik. A lerakott ikrák száma 500-1000 is lehet, színük aranysárga. Az ikrák 2-3 nap múlva kelnek ki, és a kishalak az 5. napon már szabadon úsznak. Ha az ikrákat elvesszük, akkor a hím 2-3 napon belül újra párosodik egy másik nősténnyel a csapatból. Az ikrákat úgy tudjuk biztonságosan elvenni, ha azokat egy üveglappal elválasztjuk a halaktól, vagy leszívjuk őket egy csővel. Etessük őket frissen kelt sórákkal, miután a szikzacskójuk felszívódik. A kishalakat, egy hónap múlva már méret szerint kell szétválogatni, mert megtámadhatják egymást. A harmadik hónaptól már adhatunk nekik darálthúst, vagy haldarabokat is.

Felhasznált források:
https://en.wikipedia.org/wiki/Red-bellied_piranha
https://www.seriouslyfish.com/species/pygocentrus-nattereri/
http://www.waza.org/en/zoo/choose-a-species/fishes/bony-fishes/pygocentrus-nattereri
https://www.fishbase.de/summary/Pygocentrus-nattereri.html
https://www.arkive.org/red-bellied-piranha/pygocentrus-nattereri/
http://animal-world.com/encyclo/fresh/characins/RedPiranha.php
Hasonló vízparamétereket igénylő fajok