Change the language to englishEnglishChange the language to english
diszhal.info logo
Aquaristikshop
Gyrinocheilus aymonieri - Moszatevő márnaAngolul / English
Gyrinocheilus aymonieri - Moszatevő márnaGyrinocheilus aymonieri - Moszatevő márnaGyrinocheilus aymonieri - Moszatevő márnaGyrinocheilus aymonieri - Moszatevő márnaGyrinocheilus aymonieri - Moszatevő márnaGyrinocheilus aymonieri - Moszatevő márna
  • Tudományos név: Gyrinocheilus aymonieri
  • Szinonímák: Psilorhynchus aymonieri (Tirant, 1883), Gyrinocheilus kaznakovi (Berg, 1906), Gyrinocheilus monchadskii (Krasyukova & Gusev, 1987), Algaevő csíkhal, Kinai algaevő hal
  • Magyar név: Moszatevő márna
  • Csoport: Pontyfélék
  • Származás: Ázsia, Thaiföld, Laosz, Kambodzsa, Vietnám
  • Testhossz: 20-28 cm
  • Természetes élőhely: A gyorsabb folyású folyókban és patakokban él, a homokos, és kisebb-nagyobb kövekkel és sziklákkal tarkított fenék közelében, gyakran elsüllyedt faágak közelében. Az alacsony vízmagasságnak és az erős napsütésnek köszönhetően a víz alatti tereptárgyakon vastagon nő az alga és biofilm, amelyet előszeretettel fogyasztanak.
  • Viselkedés: Egy általános társas akváriumba nem biztos, hogy jó választás, körültekintően kell megválasztani a társhalakat. Fiatalabb korában bujkál, de ahogy öregszik, úgy válik egyre területvédőbbé, az általa elfoglalt területet igen keményen védelmezi más halakkal szemben. Hasonló kinézetű halakkal szemben is agresszív, sőt más talaj közelében élő halakat is terrorizálhat. Olyan halakkal társítsuk, amelyek nagyobb testűek és a vízfelszín közelében úsznak, vagy egy megfelelő méretű akváriumban tartsuk kisebb csapatban őket, így megoszlik az agresszió közöttük.
  • Táplálkozás: Mindenevő; A természetben alapvetően algákat, biofilmet, és apró gerincteleneket fogyaszt. Nagyon hatékonyan pusztítja az algákat az akváriumban. Ha nincs az akváriumban már elegendő alga, akkor elsősorban növényi táplálékkal etessük, de elfogadja az élő és száraz tápokat is. Ahogy öregszik, egyre inkább a húsos eleségeket részesíti előnyben.
  • Szaporítás: Rendszeres akváriumi tenyésztése nem megoldott.
  • Medence: Minimum 300 literes
  • Halnépesség: 300 literre 1 hal;
  • Dekoráció: Ha elegendő búvóhely áll rendelkezésére, akkor nem nagyon válogatós az akvárium dekorációját illetőleg, és a finomabb levelű vízinövényeket is békén hagyja. Legjobban egy gyors folyású folyóhoz hasonlatos akváriumban érzi jól magát, homokos aljzattal, amelyre kisebb-nagyobb köveket tehetünk, és biztosítsunk számára erős vízáramlást. Olyan növényeket használhatunk az akváriumban, amelyeket a dekorációra rögzíthetünk (Anubias, Microsorum). Nem jól tolerálja a felgyülemlett szerves bomlástermékeket a vízben, és fontos a magas oldott oxigén szint is, ezért rendszeres vízcserékkel biztosítsuk ezt számukra.
  • Hőmérséklet: 22-26 °C
  • pH: 6.0-8.0
  • Keménység: 2.0-20.0 NK°
  • Várható életkor: 10-15 év
Leírás: A Moszatevő márna teste hosszúkás, henger alakú, lefelé álló szájjal. Erős ajkai szívókorongot formáznak, amivel jól le tudja legelni az algákat a különböző tereptárgyakról, akár erős áramlásban is. Testének színe sárgásbarna, vagy szürkészöld, és egy sötétebb, barnás-fekete csík fut végig az oldalán, ami gyakran szakadozott, és az orrától a farok tövéig tart. Szeme ugyancsak sárga. Az úszók átlátszók, de a hát- és farokúszó a tövénél apró pöttyös. A háta sötétebb barnás, a has pedig világosabb, ezüstös-fehér színű. A kopoltyúfedél felső részén tölcsérszerű nyílás található, amelyet másodlagos légzésre tudnak használni: a víz ezen beáramlik és a kopoltyú alsó részén távozik, így a szájukat függetlenül tudják táplálkozásra és kapaszkodásra használni, amikor tereptárgyakra szívják rá magukat. Más pontyfélétől eltérően bajuszszálaik nincsenek. Egyike a legismertebb akváriumi halaknak, de a kereskedésekben nem mindig adnak pontos információt viselkedéséről, kifejlett méretéről, és élettartamáról. Többféle színváltozata is létezik: albínó, arany, tarka. Az arany színváltozatnál előfordul, hogy mesterségesen színezik injekciók segítségével, amivel kétségtelenül nagy fájdalmat okoznak a halnak, és jelentősen le is rövidítik az élettartamukat. Természetes élőhelyén táplálékhalnak számít, gyakran találkozni vele a halpiacokon. Akváriumuk alapterülete legalább 150x45 cm legyen.

Az ivarérett nőstények teltebbek, de a fiatalabb halaknál szinte lehetetlen megállapítani a nemeket. Szaporodáskor a hímek fején és száján apró tüskék jelennek meg.

Hormoninjekciók hatására feltehetően szaporodik nagy tartályokban, de különben akváriumi tenyésztése nem megoldott. Ebben közre játszhat az is, hogy valamilyen táplálék esetleg hiányzik étrendjéből, ami a természetben adott, továbbá a trópusi évszakok váltakozásának hiánya, ami sok halat késztet ívásra. Ezen kívül feltételezhető, hogy egy átlagos nagyobb akváriumban még az idősebb példányok sem válnak ivaréretté.

Felhasznált források:
https://www.fishbase.se/summary/12298
https://www.seriouslyfish.com/species/gyrinocheilus-aymonieri
https://animal-world.com/encyclo/fresh/cyprinids/chinesealgae.php
https://fish.mongabay.com/species/Gyrinocheilus_aymonieri.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Gyrinocheilus_aymonieri
Hasonló vízparamétereket igénylő fajok