Change the language to englishEnglishChange the language to english
diszhal.info logo
Aquaristikshop
Danio margaritatus - Gyöngy dánióAngolul / English
Danio margaritatus - Gyöngy dánióDanio margaritatus - Gyöngy dánióDanio margaritatus - Gyöngy dánióDanio margaritatus - Gyöngy dánióDanio margaritatus - Gyöngy dánió
  • Tudományos név: Danio margaritatus
  • Szinonímák: Celestichthys margaritatus (Roberts; 2007), Microrasbora sp. galaxy, Galaxy razbóra
  • Magyar név: Gyöngy dánió
  • Csoport: Pontyfélék
  • Származás: Ázsia; Mianmar (Burma), Észak-Thaiföld
  • Testhossz: 2 cm
  • Természetes élőhely: Nagyon kis területen él, Hopong város közelében, az 1000 méter tengerszint feletti magasságban az Inle tótól keletre, valamint találtak már populációkat a Salween folyóban is. A hal tipikus élőhelye a belvizek által elárasztott füves síkság, ahol a víz mindössze 30 cm mély, és rengeteg vízinövény található benne.
  • Viselkedés: Békés, félénk csapathal, hasonló méretű halakkal, vagy külön akváriumban tartsuk. Egymás úszóit néha megcsipkedhetik, de minél nagyobb csapatban tartva ezt minimalizálhatjuk, és így bátrabban is viselkednek.
  • Táplálkozás: Mindenevő; a természetben apró gerincteleneket és algát eszik. Akváriumban a megfelelő méretű száraz tápokat, apró fagyasztott és élő eleségeket adhatunk nekik.
  • Szaporítás: Elég könnyű
  • Medence: Minimum 30 literes
  • Halnépesség: 40 literre 8-10 hal
  • Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium, sötét talaj. Esetleg használhatunk vízfelszínen úszó növényeket is. A vízáramlás ne legyen túl erős, egy szivacsszűrő elegendő.
  • Hőmérséklet: 20-26 °C
  • pH: 6.5-7.5
  • Keménység: 5.0-15.0 NK°
  • Várható életkor: 3-3 év
Leírás: A Gyöngy dániót ugyan csak 2006 augusztusában fedezték fel, de gyorsan nagyon népszerű lett az akvaristák körében, köszönhetően gyönyörű színezetének és apró termetének. Tudományos neve már többször megváltozott, felfedezésekor Microrasbora sp. Galaxy-nak, később, 2007-ben további tanulmányozás után Celestichthys margaritatus-nak, majd végül 2008-ban DNS teszteknek köszönhetően Danio margaritatus-nak nevezték el, ami remélhetőleg már a végleges neve. Áruk kezdetben nagyon magas volt, de hamar olcsóbbá váltak, ahogy egyre többet exportáltak belőlük Mianmarból. 2007-ben az a hír terjedt el, hogy a túlhalászás miatt majdnem kipusztultak eredeti élőhelyükön, ezért megtiltották további kivitelüket az országból. 2007 júniusában viszont további 5 populációjukat fedeztek fel, így a kihalás nem fenyegeti őket, valamint időközben kiderült, hogy könnyen szaporíthatók, ezért a vadon fogott halak iránti érdeklődés is csillapodott, és így áruk is mérséklődött. A hímek színezete sokkal élénkebb: testük alapszíne acélkék, míg a nőstényeké fakóbb, kékes-zöld, és a hímek úszói is sokkal intenzívebb színűek. Testüket apró világos pöttyök díszítik, hátuk zöld színű, míg a nőstények hasi része sárgás-fehér. Kopoltyúfedőjük átlátszó. A frissen importált példányok gyakran nagyon rossz állapotban kerülnek a kereskedésekbe, és nehezen alkalmazkodnak az akváriumi körülményekhez, ezért fontos, hogy apró élő eleségekkel etessük őket ilyenkor, és csak miután megszokták környezetüket, utána adjunk nekik fagyasztott és száraz tápokat.

A mellúszó kivételével a hímek úszóin két párhuzamos fekete sáv fut végig, közte pedig élénkpiros színű a terület, ez a minta a farokúszó alsó és felső részén is megtalálható. A nőstényeken ez a színezet halványabb, és kissé nagyobbra is nőnek a hímeknél. Továbbá az ivarérett nőstények végbélnyílásánál egy sötét folt is megjelenik.

Hasonlóan sok más kistestű pontyféléhez, az ikráik lerakása után semmilyen szülői gondoskodást nem mutatnak. Egy növényekkel sűrűn beültetett akváriumban, ahol megfelelő számban vannak jelen hímek és nőstények is, akár még néhány ivadék is megjelenhet bármilyen emberi beavatkozás nélkül, de ha nagyobb mennyiségű kishalat szeretnénk felnevelni, akkor külön szaporító akváriumra lesz szükségünk. Udvarláskor a hímek színezete még erősebb lesz, oldaluk besötétedik. Hasonlóan a többi dánió fajhoz, a tenyészpárt, vagy kisebb csapatot este tegyük ki a növényekkel (pl. Jávai moha) sűrűn teleültetett medencébe. A kissé ragacsos ikrákat a növények közé szórják, amelyek száma elérheti a 30-at is. A szülőket célszerű kivenni ezután az akváriumból, mert megeszik az ikrákat, valamint a nőstényeknek kell egy kis pihenési időszak az ívás után, hogy újra ikrákat termeljenek. Az ikrák kelése hőmérsékletfüggő, legtöbbször 72 óra múlva kelnek ki, és az ivadékok további 3-4 nap múlva úsznak el. A kishalak színezete a 12. héttől kezd hasonlítani a szülőkére. A kishalakat kezdetben nagyon apró száraz eleséggel, később frissen kelt sórákkal etethetjük.

Felhasznált források:
https://www.fishbase.ca/summary/Celestichthys-margaritatus.html
https://www.seriouslyfish.com/species/celestichthys-margaritatus
https://en.wikipedia.org/wiki/Danio_margaritatus
Hasonló vízparamétereket igénylő fajok